„Wykładając karty zdarzeń” /Cieszyn 2005/ i „Motyle i realności” / Cieszyn 2006/ to dwa indywidualne tomiki poezji Szymona Brody zawierające wiersze z pierwszej połowy lat dwutysięcznych z ilustracjami autora.
Tematami utworów będących zarówno formami skupienia lirycznego nastroju jak i próbami spojrzeń refleksyjnych są zagadnienia filozoficzne i religijne, przyroda, sztuka, miejsca odwiedzane w podróży i przeżycia osobiste. Pojawiają się także echa wydarzeń światowych i akcenty regionalne.
Redaktor Maciej Szczawiński napisał o tomiku „Motyle i realności”:
- „Wiersze Szymona Brody to przede wszystkim język. Bardzo własny, metaforyczny, wyczulony na „Wyłuskanie” sensów nieobecnych w oczywistości.
Ważne miejsce zajmują tu odczucia i przeczucia, nastroje i paradoksy. Jednocześnie silnie doprasza się obecności sfera „wiem”, czyli erudycja, wyzwania intelektualne, fascynacje kulturowe itp.
Rodzi się napięcie, a czasem zgrzyt. Zawsze jednak w rozbłysku samoswoich poszukiwań. Niebanalna, dojrzewająca na naszych oczach młoda indywidualność poetycka.”
Sam autor pisze o sytuacji poety jako człowieka osiągającego w materii słowa byty określone z jednej strony w konkluzjach Heideggera, a z drugiej Wittgensteina / słowo jako „prześwit” i słowo jako „granica” rzeczywistości/.
Jednym z najbardziej znanych i wyróżnionych / I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Poetyckim „Skarby z cieszyńskiej trówły”, Cieszyn 2004/ utworów, zawartych w tomiku „Wykładając karty zdarzeń” jest wiersz „Introspekcja dziecięcego Cieszyna”, odnoszący się do wspomnień z dzieciństwa autora.
było
jakby nie było końca – im dalej
trwał spacer z Dziadkiem
nigdy dziecko się tak nie cieszyło
jak wtajemniczone w jego wiedeński strudel,
w bliskość Babci na cmentarzu wśród wiewiórek
. . .
w kościele Marii Magdaleny
obok gorejącego Serca Pana Jezusa
zawsze widzieliśmy z Siostrą
rycerzy historii / większej niż przeszłość/
wiecznie rdzewiał geniusz Schuberta
na muzealnym podwórku
Cieszyn żył
kameralnie przebogaty
cesarski blask – wielu form, i zawsze dany od środka
choć dorosłość czasem zaciera chęcią zrozumienia
dotyk dziecięcej ekstazy
Tytuł drugiego tomiku zainspirowany został wierszem „Motyl realności”
przemija postać tego świata
- ale czy to źle?
powierzchnie podniecające
krótko trwają w swojej wilgotności
mokra dziewczyna i akwarela
szybko schną
świeża forma malarstwa nie należy do zjawisk o strukturze odnawialnej
połysku nie można zatrzymać
odnawia się jednak dziewczyna w strugach
najpiękniejsza
jak akwarela
w trakcie dotknięcia
przez motyla realności
Szymon Broda prezentował zawartość obu tomików podczas spotkań w Cieszynie / między innymi we współpracy z aktorem i reżyserem Bogusławem Słupczyńskim – podczas jego działalności w cieszyńskim Domu Narodowym/, Skoczowie i Bielsku – Białej.
Ze względu na niski nakład tomików są one dostępne wyłącznie poprzez kontakt indywidualny z autorem.
Późniejsze utwory poetyckie Szymona Brody pojawiały się w zbiorach „Krople lirycznego nasycenia”, „Podwieczorek z metaforą” I i II /wyd. Miejskie Centrum Kultury „Integrator” w Skoczowie/, na kartach „Kalendarza Gminy Skoczów”, „Kalendarza Śląskiego” i „Zwrotu” /Czeski Cieszyn 7 – 2008 – „Moje tematy poetyckie”/.
W grudniu 2009 ukazały się czeskie przekłady kilku wierszy autora w opracowaniu doc. Libora Martinka / Slezska Univerzita/ z Opawy. /psivino.cz, Praha 2009 i „Dokoran” Praha 2009/
Szymon Broda MOTYLE i REALNOŚCI
Szymon Broda WYKŁADAJĄC KARTY ZDARZEŃ